Women's Gymnastics Meet Results

Centenary at Alaska Anchorage

Host: Alaska Anchorage
Date: February 27, 2015
Location: Alaska Airlines Center
Venue: Home Meet
Attendance: 411
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Alaska Anchorage
  Balance Beam Centenary College
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Alaska Anchorage 190.675 
2  Centenary College 185.475 

 

Alaska Anchorage  (Top)
Head Coach:  Paul Stoklos
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Marie-Sophie Boggasch 9.525 9.725      
 Stefany Bryan   9.550      
 Morgan Cook 9.725 8.750 8.525 9.600 36.600
 Kendra Daniels     9.175    
 Nicole Larkin   9.625   9.400  
 M'rcy Matsunami 9.775 9.725 9.700 9.750 38.950
 Simone Penker 9.625 9.600 9.425 8.975 37.625
 Emily Ramberg 9.575        
 Kallie Randolph     9.200 9.750  
 Julia York 9.450   8.450 9.700  
 Team Totals 48.225  48.225  46.025  48.200  190.675

 

Centenary College  (Top)
Head Coach:  Jackie Fain
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Megan Desjardins   8.400 9.325 8.825  
 Casie Hood   9.225      
 Natalie Humbert 8.800        
 Sylvia Keiter   9.250 8.950 9.425  
 Taylor LeMoal 9.175        
 Saxon Reaux     8.475    
 Allison Scates 9.400 9.500 9.500 9.375 37.775
 Kellie Slater 9.325     9.575  
 Noel Stubbs 9.650 9.075 9.450    
 Ashley White 9.050 9.225 8.925 9.250 36.450
 Team Totals 46.600  46.275  46.150  46.450  185.475

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  M'rcy Matsunami  Alaska Anchorage 9.775 
2  Morgan Cook  Alaska Anchorage 9.725 
3  Noel Stubbs  Centenary College 9.650 
4  Simone Penker  Alaska Anchorage 9.625 
5  Emily Ramberg  Alaska Anchorage 9.575 
6  Marie-Sophie Boggasch  Alaska Anchorage 9.525 
7  Julia York  Alaska Anchorage 9.450 
8  Allison Scates  Centenary College 9.400 
9  Kellie Slater  Centenary College 9.325 
10  Taylor LeMoal  Centenary College 9.175 
11  Ashley White  Centenary College 9.050 
12  Natalie Humbert  Centenary College 8.800 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  M'rcy Matsunami  Alaska Anchorage 9.725 
1  Marie-Sophie Boggasch  Alaska Anchorage 9.725 
3  Nicole Larkin  Alaska Anchorage 9.625 
4  Simone Penker  Alaska Anchorage 9.600 
5  Stefany Bryan  Alaska Anchorage 9.550 
6  Allison Scates  Centenary College 9.500 
7  Sylvia Keiter  Centenary College 9.250 
8  Ashley White  Centenary College 9.225 
8  Casie Hood  Centenary College 9.225 
10  Noel Stubbs  Centenary College 9.075 
11  Morgan Cook  Alaska Anchorage 8.750 
12  Megan Desjardins  Centenary College 8.400 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  M'rcy Matsunami  Alaska Anchorage 9.700 
2  Allison Scates  Centenary College 9.500 
3  Noel Stubbs  Centenary College 9.450 
4  Simone Penker  Alaska Anchorage 9.425 
5  Megan Desjardins  Centenary College 9.325 
6  Kallie Randolph  Alaska Anchorage 9.200 
7  Kendra Daniels  Alaska Anchorage 9.175 
8  Sylvia Keiter  Centenary College 8.950 
9  Ashley White  Centenary College 8.925 
10  Morgan Cook  Alaska Anchorage 8.525 
11  Saxon Reaux  Centenary College 8.475 
12  Julia York  Alaska Anchorage 8.450 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  M'rcy Matsunami  Alaska Anchorage 9.750 
1  Kallie Randolph  Alaska Anchorage 9.750 
3  Julia York  Alaska Anchorage 9.700 
4  Morgan Cook  Alaska Anchorage 9.600 
5  Kellie Slater  Centenary College 9.575 
6  Sylvia Keiter  Centenary College 9.425 
7  Nicole Larkin  Alaska Anchorage 9.400 
8  Allison Scates  Centenary College 9.375 
9  Ashley White  Centenary College 9.250 
10  Simone Penker  Alaska Anchorage 8.975 
11  Megan Desjardins  Centenary College 8.825 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  M'rcy Matsunami  Alaska Anchorage 38.950 
2  Allison Scates  Centenary College 37.775 
3  Simone Penker  Alaska Anchorage 37.625 
4  Morgan Cook  Alaska Anchorage 36.600 
5  Ashley White  Centenary College 36.450 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Deatrich Sheffield  Level 10
   Judge 2  Charlene Moss  Level 10
 Bars  Judge 1  Martha Dunn  National
   Judge 2  Kaitlin Tallman  Level 10
 Beam  Judge 1  Deatrich Sheffield  Level 10
   Judge 2  Kaitlin Tallman  Level 10
 Floor  Judge 1  Martha Dunn  National
   Judge 2  Charlene Moss  Level 10

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 2/27/2015 at 9:42:26PM
Posted 2/27/2015 at 9:58:44PM Alaskan Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2015.000
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2015 by Beaver Creek Software. All rights reserved