Women's Gymnastics Meet Results

SUNY Cortland at Alaska Anchorage

Host: Alaska Anchorage
Date: January 10, 2012
Location: Wells Fargo Sports Complex - Anchorage, AK
Venue: Home Meet
Attendance: 213
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Alaska Anchorage
  Balance Beam SUNY Cortland
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Alaska Anchorage 188.125 
2  SUNY Cortland 187.250 

 

Alaska Anchorage  (Top)
Head Coach:  Paul Stoklos
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Jeanette Conrad 9.500 9.225 9.450 9.525 37.700
 Morgan Cook   8.775 9.525 9.600  
 Melissa Doucette 9.800 9.600 8.925 9.650 37.975
 Sariaye Jensen 9.575 9.600 8.800 9.475 37.450
 Shelby MacDonald 9.500 9.675 8.750    
 Shakea Sanders 9.600     9.300  
 Kaelei Spoor 9.600   8.500 9.475  
 Jackie Thomas   8.700      
 Team Totals 48.075  46.875  45.450  47.725  188.125

 

SUNY Cortland  (Top)
Head Coach:  Gary Babjack
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Ashley Fleming 9.600   9.225    
 Marissa Goodstein 9.675     8.950  
 Annelise Hoffman     9.000    
 Elise Konikoff 9.700   9.125    
 Courtney Mangini 9.425 9.050 9.250 9.725 37.450
 Becky Metz   9.175      
 Sarah Nadrowski 9.700 9.325 9.450 9.400 37.875
 Allie Osmundsen   9.500      
 Meagan Phelan   9.175      
 Amanda Recor 9.350   8.500 8.900  
 Kellie Ryan       9.425  
 Stephanie Sladky       8.950  
 Cady Tinney   9.475      
 Team Totals 48.100  46.650  46.050  46.450  187.250

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Melissa Doucette  Alaska Anchorage 9.800 
2  Sarah Nadrowski  SUNY Cortland 9.700 
2  Elise Konikoff  SUNY Cortland 9.700 
4  Marissa Goodstein  SUNY Cortland 9.675 
5  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 9.600 
5  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.600 
5  Ashley Fleming  SUNY Cortland 9.600 
8  Sariaye Jensen  Alaska Anchorage 9.575 
9  Shelby MacDonald  Alaska Anchorage 9.500 
9  Jeanette Conrad  Alaska Anchorage 9.500 
11  Courtney Mangini  SUNY Cortland 9.425 
12  Amanda Recor  SUNY Cortland 9.350 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Shelby MacDonald  Alaska Anchorage 9.675 
2  Melissa Doucette  Alaska Anchorage 9.600 
2  Sariaye Jensen  Alaska Anchorage 9.600 
4  Allie Osmundsen  SUNY Cortland 9.500 
5  Cady Tinney  SUNY Cortland 9.475 
6  Sarah Nadrowski  SUNY Cortland 9.325 
7  Jeanette Conrad  Alaska Anchorage 9.225 
8  Becky Metz  SUNY Cortland 9.175 
8  Meagan Phelan  SUNY Cortland 9.175 
10  Courtney Mangini  SUNY Cortland 9.050 
11  Morgan Cook  Alaska Anchorage 8.775 
12  Jackie Thomas  Alaska Anchorage 8.700 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Morgan Cook  Alaska Anchorage 9.525 
2  Jeanette Conrad  Alaska Anchorage 9.450 
2  Sarah Nadrowski  SUNY Cortland 9.450 
4  Courtney Mangini  SUNY Cortland 9.250 
5  Ashley Fleming  SUNY Cortland 9.225 
6  Elise Konikoff  SUNY Cortland 9.125 
7  Annelise Hoffman  SUNY Cortland 9.000 
8  Melissa Doucette  Alaska Anchorage 8.925 
9  Sariaye Jensen  Alaska Anchorage 8.800 
10  Shelby MacDonald  Alaska Anchorage 8.750 
11  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 8.500 
11  Amanda Recor  SUNY Cortland 8.500 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Courtney Mangini  SUNY Cortland 9.725 
2  Melissa Doucette  Alaska Anchorage 9.650 
3  Morgan Cook  Alaska Anchorage 9.600 
4  Jeanette Conrad  Alaska Anchorage 9.525 
5  Sariaye Jensen  Alaska Anchorage 9.475 
5  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 9.475 
7  Kellie Ryan  SUNY Cortland 9.425 
8  Sarah Nadrowski  SUNY Cortland 9.400 
9  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.300 
10  Marissa Goodstein  SUNY Cortland 8.950 
10  Stephanie Sladky  SUNY Cortland 8.950 
12  Amanda Recor  SUNY Cortland 8.900 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Melissa Doucette  Alaska Anchorage 37.975 
2  Sarah Nadrowski  SUNY Cortland 37.875 
3  Jeanette Conrad  Alaska Anchorage 37.700 
4  Sariaye Jensen  Alaska Anchorage 37.450 
4  Courtney Mangini  SUNY Cortland 37.450 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Charlene Moss  Level 10
   Judge 2  Kaleinani Rupp  Level 10
 Bars  Judge 1  Susan Judd  National
   Judge 2  Kaitlin Tallman  Level 10
 Beam  Judge 1  Susan Judd  National
   Judge 2  Kaleinani Rupp  Level 10
 Floor  Judge 1  Kaitlin Tallman  Level 10
   Judge 2  Charlene Moss  Level 10

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/10/2012 at 8:55:11PM
Posted 1/10/2012 at 9:15:59PM Alaskan Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2012.001
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2012 by Beaver Creek Software. All rights reserved