stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS

UAA Athletics Page

The Gymnastics ScoreKeeper Meet Results

Women's Gymnastics Meet Results

Illinois State at Alaska Anchorage

Host: Alaska Anchorage
Date: January 6, 2019
Location: Anchorage, Alaska
Venue: Home Meet
Attendance: 478
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Alaska Anchorage
  Balance Beam Illinois State
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Alaska Anchorage 192.350 
2  Illinois State 189.275 

 

Alaska Anchorage  (Top)
Head Coach:  Tanya Ho
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Rachel Decious       9.250  
 Kate Fandrich 9.425        
 Isabelle Fox 9.700 9.625 9.700 9.825 38.850
 Kennedy Green 9.650 9.225   9.650  
 Sophia Hyderally   9.675 9.825 9.800  
 Kaylin Mancari   8.800 9.550 9.600  
 Ali Marvel 9.600   9.500    
 Mackenzie Miller   9.625   9.750  
 Hope Nelson 9.550 9.400 9.675    
 Winter Osborne     9.350    
 Team Totals 47.925  47.550  48.250  48.625  192.350

 

Illinois State  (Top)
Head Coach:  Bob Conkling
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Brianna Barrett       9.450  
 Gabrielle Cooke 9.800 8.975 9.700 9.850 38.325
 Charlise Doctor 9.725        
 Sofia Iribarren 9.550 7.100      
 Meredith LaRoche 9.800 9.525      
 Anna Marema   7.700      
 Kylie Meyer   8.750 9.325 9.200  
 Mia Quigg   9.400 9.625    
 Savannah Remkus 9.675   9.875 9.675  
 Madison Solka     9.500    
 Cameron Topp 9.125     9.650  
 Alyssa Wiggle     9.200 9.725  
 Team Totals 48.550  44.350  48.025  48.350  189.275

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.800 
1  Meredith LaRoche  Illinois State 9.800 
3  Charlise Doctor  Illinois State 9.725 
4  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.700 
5  Savannah Remkus  Illinois State 9.675 
6  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.650 
7  Ali Marvel  Alaska Anchorage 9.600 
8  Hope Nelson  Alaska Anchorage 9.550 
8  Sofia Iribarren  Illinois State 9.550 
10  Kate Fandrich  Alaska Anchorage 9.425 
11  Cameron Topp  Illinois State 9.125 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.675 
2  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.625 
2  Mackenzie Miller  Alaska Anchorage 9.625 
4  Meredith LaRoche  Illinois State 9.525 
5  Hope Nelson  Alaska Anchorage 9.400 
5  Mia Quigg  Illinois State 9.400 
7  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.225 
8  Gabrielle Cooke  Illinois State 8.975 
9  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 8.800 
10  Kylie Meyer  Illinois State 8.750 
11  Anna Marema  Illinois State 7.700 
12  Sofia Iribarren  Illinois State 7.100 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Savannah Remkus  Illinois State 9.875 
2  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.825 
3  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.700 
3  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.700 
5  Hope Nelson  Alaska Anchorage 9.675 
6  Mia Quigg  Illinois State 9.625 
7  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 9.550 
8  Ali Marvel  Alaska Anchorage 9.500 
8  Madison Solka  Illinois State 9.500 
10  Winter Osborne  Alaska Anchorage 9.350 
11  Kylie Meyer  Illinois State 9.325 
12  Alyssa Wiggle  Illinois State 9.200 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.850 
2  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.825 
3  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.800 
4  Mackenzie Miller  Alaska Anchorage 9.750 
5  Alyssa Wiggle  Illinois State 9.725 
6  Savannah Remkus  Illinois State 9.675 
7  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.650 
7  Cameron Topp  Illinois State 9.650 
9  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 9.600 
10  Brianna Barrett  Illinois State 9.450 
11  Rachel Decious  Alaska Anchorage 9.250 
12  Kylie Meyer  Illinois State 9.200 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 38.850 
2  Gabrielle Cooke  Illinois State 38.325 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Martha Dunn  National
   Judge 2  Kaleinani Rupp  National
 Bars  Judge 1  Deatrich Sheffield  National
   Judge 2  Charlene Moss  National
 Beam  Judge 1  Kaleinani Rupp  National
   Judge 2  Deatrich Sheffield  National
 Floor  Judge 1  Charlene Moss  National
   Judge 2  Martha Dunn  National

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/06/2019 at 4:00:46PM
Posted 1/06/2019 at 4:01:14PM Alaskan Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper