stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS

UAA Athletics Page

The Gymnastics ScoreKeeper Meet Results

Women's Gymnastics Meet Results

Illinois State at Alaska Anchorage

Host: Alaska Anchorage
Date: January 4, 2019
Location: Anchorage, Alaska
Venue: Home Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Alaska Anchorage
  Balance Beam Illinois State
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Illinois State 192.975 
2  Alaska Anchorage 188.725 

 

Alaska Anchorage  (Top)
Head Coach:  Tanya Ho
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Rachel Decious       7.725  
 Kate Fandrich 9.200        
 Isabelle Fox 9.625 9.025 9.650 9.800 38.100
 Kennedy Green 9.500 9.125   9.400  
 Sophia Hyderally   9.700 9.275 9.750  
 Kaylin Mancari   8.700 9.500 9.675  
 Ali Marvel 9.500   9.700    
 Mackenzie Miller   9.225   9.625  
 Hope Nelson 9.000 8.250 9.750    
 Winter Osborne     9.275    
 Team Totals 46.825  45.775  47.875  48.250  188.725

 

Illinois State  (Top)
Head Coach:  Bob Conkling
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Brianna Barrett       9.400  
 Gabrielle Cooke 9.775 9.675 9.750 9.825 39.025
 Charlise Doctor 9.650        
 Sofia Iribarren   9.650      
 Meredith LaRoche 9.750 9.750      
 Anna Marema   9.025      
 Kylie Meyer   9.600 9.850 8.875  
 Mia Quigg   9.600 9.300    
 Savannah Remkus 9.725   9.725 9.725  
 Madison Solka 9.100   9.375    
 Cameron Topp 9.600     9.025  
 Alyssa Wiggle     9.800 9.725  
 Team Totals 48.500  48.275  48.500  47.700  192.975

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.775 
2  Meredith LaRoche  Illinois State 9.750 
3  Savannah Remkus  Illinois State 9.725 
4  Charlise Doctor  Illinois State 9.650 
5  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.625 
6  Cameron Topp  Illinois State 9.600 
7  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.500 
7  Ali Marvel  Alaska Anchorage 9.500 
9  Kate Fandrich  Alaska Anchorage 9.200 
10  Madison Solka  Illinois State 9.100 
11  Hope Nelson  Alaska Anchorage 9.000 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Meredith LaRoche  Illinois State 9.750 
2  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.700 
3  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.675 
4  Sofia Iribarren  Illinois State 9.650 
5  Mia Quigg  Illinois State 9.600 
5  Kylie Meyer  Illinois State 9.600 
7  Mackenzie Miller  Alaska Anchorage 9.225 
8  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.125 
9  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.025 
9  Anna Marema  Illinois State 9.025 
11  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 8.700 
12  Hope Nelson  Alaska Anchorage 8.250 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Kylie Meyer  Illinois State 9.850 
2  Alyssa Wiggle  Illinois State 9.800 
3  Hope Nelson  Alaska Anchorage 9.750 
3  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.750 
5  Savannah Remkus  Illinois State 9.725 
6  Ali Marvel  Alaska Anchorage 9.700 
7  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.650 
8  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 9.500 
9  Madison Solka  Illinois State 9.375 
10  Mia Quigg  Illinois State 9.300 
11  Winter Osborne  Alaska Anchorage 9.275 
11  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.275 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Gabrielle Cooke  Illinois State 9.825 
2  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 9.800 
3  Sophia Hyderally  Alaska Anchorage 9.750 
4  Alyssa Wiggle  Illinois State 9.725 
4  Savannah Remkus  Illinois State 9.725 
6  Kaylin Mancari  Alaska Anchorage 9.675 
7  Mackenzie Miller  Alaska Anchorage 9.625 
8  Kennedy Green  Alaska Anchorage 9.400 
8  Brianna Barrett  Illinois State 9.400 
10  Cameron Topp  Illinois State 9.025 
11  Kylie Meyer  Illinois State 8.875 
12  Rachel Decious  Alaska Anchorage 7.725 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Gabrielle Cooke  Illinois State 39.025 
2  Isabelle Fox  Alaska Anchorage 38.100 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Charlene Moss  Level 10
   Judge 2  Deatrich Sheffield  National
 Bars  Judge 1  Kaleinani Rupp  Level 10
   Judge 2  Martha Dunn  National
 Beam  Judge 1  Martha Dunn  National
   Judge 2  Charlene Moss  Level 10
 Floor  Judge 1  Deatrich Sheffield  National
   Judge 2  Kaleinani Rupp  Level 10

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/04/2019 at 9:01:43PM
Posted 1/04/2019 at 9:02:10PM Alaskan Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper