stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS

UAA Athletics Page

UAA TRACK & FIELD - 2019 Roster

UAA TRACK & FIELD - 2019 Players

Men

Christopher Brake

Position: Jumps
Year: Jr.
Hometown: Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)

Nathanial Brunett

Position: Jumps/Sprints
Year: Fr.
Hometown: Clancy, Mont. (Jefferson HS)

Daryl Bushnell

Position: Jumps/Sprints
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska

Declan Dammeyer

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (West Anchorage HS)

Brock Helvey

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)

Oshane Hylton

Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Orange Bay, Jamaica (Lincoln (Mo.) University)

Faisal Ibrahim

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (East HS)

Joshua Jackman

Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Kenai, Alaska (Kenai Central)

Drew Johnson

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Littleton, Colo. (Chatfield HS)

Eric Jones

Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Service HS)

Edwin Kangogo

Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Titus Kangogo

Titus Kangogo

Titus Kangogo
Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Tambach HS)

Felix Kemboi

Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya

Wesley Kirui

Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Nakuru, Kenya (Hampton)

Nickson Koech

Position: Distance
Year: So.
Hometown: Kapsabet, Kenya

Kaleb Korta

Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Galena, Alaska (Galena HS)

Jacob Moos

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Galena, Alaska (Sidney C. Huntington HS)

Brandon Nicholson

Position: Jumps
Year: So.
Hometown: Wasilla, Alaska (Colony HS)

Eduardo Orozco

Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: King City, Calif. (Hartnell College)

Daniel Remington

Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Fairbanks, Alaska (West Valley High School)

Jorge Sanchez

Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Salinas, California (Hartnell Junior College)

David Sramek

Position: Decathlon
Year: So.
Hometown: Klatovy, Czech Republic
Women

D'Rhema Alston

Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)

Vanessa Aniteye

Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Norderstedt, Germany (Chugiak HS)

Tylantiss Atlas

Position: Sprints
Year: Fr.
Hometown: Dallas, Texas (Lancaster)

Riley Burroughs

Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)

Elena Cano

Position: Hurdles
Year: Jr.
Hometown: Alpine, Texas (Alpine HS)

Emmah Chelimo

Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)

Kimberly Coscia

Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Torrance, Calif. (South Torrance HS)

Ruth Cvancara

Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)

Grace Gannon

Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)

Ann Gebauer

Position: Jumps/Sprints
Year: Fr.
Hometown: Anchorage (Service)

Arielle Himelbloom

Position: Distance
Year: So.
Hometown: Kodiak, Alaska (Kodiak HS)

Zennah Jepchumba

Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)

Nancy Jeptoo

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Eldoret, Kenya (St. Josephs Chepterit)

Yvonne Jeschke

Position: Heptathlon
Year: Sr.
Hometown: Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Chrisalyn Johnson

Chrisalyn Johnson

Chrisalyn Johnson
Position: Jumps
Year: Sr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)

Joan Kipsanai

Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Eldoret, Kenya

Kate Kirby

Position: Jumps/Sprints
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (West HS)

Yemi Knight

Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: St. Michael, Barbados (Jacksonville State)

Caroline Kurgat

Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Kapkenda)

Mikayla Mader

Position: Jumps/Sprints
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Bartlett HS)

Danielle McCormick

Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: Soldotna, Alaska (Soldotna HS)

Marie Ries

Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Wenden, Germany
Name Pos. Yr. Hometown (Prev School)
Men
Brake Christopher Christopher Brake

Christopher Brake

JMP 5 Jr. Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Brunett Nathanial Nathanial Brunett

Nathanial Brunett

JMP/SPR 1 Fr. Clancy, Mont. (Jefferson HS)
Bushnell Daryl Daryl Bushnell

Daryl Bushnell

JMP/SPR 1 Fr. Anchorage, Alaska
Dammeyer Declan Declan Dammeyer

Declan Dammeyer

DIS 1 Fr. Anchorage, Alaska (West Anchorage HS)
Helvey Brock Brock Helvey

Brock Helvey

DIS 1 Fr. Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)
Hylton Oshane Oshane Hylton

Oshane Hylton

SPR 5 Jr. Orange Bay, Jamaica (Lincoln (Mo.) University)
Ibrahim Faisal Faisal Ibrahim

Faisal Ibrahim

DIS 1 Fr. Anchorage, Alaska (East HS)
Jackman Joshua Joshua Jackman

Joshua Jackman

SPR 3 So. Kenai, Alaska (Kenai Central)
Johnson Drew Drew Johnson

Drew Johnson

DIS 1 Fr. Littleton, Colo. (Chatfield HS)
Jones Eric Eric Jones

Eric Jones

SPR 5 Jr. Anchorage, Alaska (Service HS)
Kangogo Edwin Edwin Kangogo

Edwin Kangogo

DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Kangogo Titus Titus Kangogo

Titus Kangogo

DIS 1 Fr. Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Kemboi Felix Felix Kemboi

Felix Kemboi

DIS 3 So. Eldoret, Kenya
Kirui Wesley Wesley Kirui

Wesley Kirui

DIS 5 Jr. Nakuru, Kenya (Hampton)
Koech Nickson Nickson Koech

Nickson Koech

DIS 3 So. Kapsabet, Kenya
Korta Kaleb Kaleb Korta

Kaleb Korta

DIS 5 Jr. Galena, Alaska (Galena HS)
Moos Jacob Jacob Moos

Jacob Moos

DIS 1 Fr. Galena, Alaska (Sidney C. Huntington HS)
Nicholson Brandon Brandon Nicholson

Brandon Nicholson

JMP 3 So. Wasilla, Alaska (Colony HS)
Orozco Eduardo Eduardo Orozco

Eduardo Orozco

SPR 5 Jr. King City, Calif. (Hartnell College)
Remington Daniel Daniel Remington

Daniel Remington

SPR 7 Sr. Fairbanks, Alaska (West Valley High School)
Sanchez Jorge Jorge Sanchez

Jorge Sanchez

DIS 7 Sr. Salinas, California (Hartnell Junior College)
Sramek David David Sramek

David Sramek

DEC 3 So. Klatovy, Czech Republic
Women
Alston D'Rhema D'Rhema Alston

D'Rhema Alston

SPR 7 Sr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Aniteye Vanessa Vanessa Aniteye

Vanessa Aniteye

SPR 5 Jr. Norderstedt, Germany (Chugiak HS)
Atlas Tylantiss Tylantiss Atlas

Tylantiss Atlas

SPR 1 Fr. Dallas, Texas (Lancaster)
Burroughs Riley Riley Burroughs

Riley Burroughs

MDIS 5 Jr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Cano Elena Elena Cano

Elena Cano

HUR 5 Jr. Alpine, Texas (Alpine HS)
Chelimo Emmah Emmah Chelimo

Emmah Chelimo

DIS 5 Jr. Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Coscia Kimberly Kimberly Coscia

Kimberly Coscia

MDIS 5 Jr. Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Cvancara Ruth Ruth Cvancara

Ruth Cvancara

DIS 3 So. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Gannon Grace Grace Gannon

Grace Gannon

DIS 3 So. Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Gebauer Ann Ann Gebauer

Ann Gebauer

JMP/SPR 1 Fr. Anchorage (Service)
Himelbloom Arielle Arielle Himelbloom

Arielle Himelbloom

DIS 3 So. Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Jepchumba Zennah Zennah Jepchumba

Zennah Jepchumba

DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Jeptoo Nancy Nancy Jeptoo

Nancy Jeptoo

DIS 1 Fr. Eldoret, Kenya (St. Josephs Chepterit)
Jeschke Yvonne Yvonne Jeschke

Yvonne Jeschke

HEP 7 Sr. Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Johnson Chrisalyn Chrisalyn Johnson

Chrisalyn Johnson

JMP 7 Sr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Kipsanai Joan Joan Kipsanai

Joan Kipsanai

DIS 1 Fr. Eldoret, Kenya
Kirby Kate Kate Kirby

Kate Kirby

JMP/SPR 1 Fr. Anchorage, Alaska (West HS)
Knight Yemi Yemi Knight

Yemi Knight

MDIS 7 Sr. St. Michael, Barbados (Jacksonville State)
Kurgat Caroline Caroline Kurgat

Caroline Kurgat

DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya (Kapkenda)
Mader Mikayla Mikayla Mader

Mikayla Mader

JMP/SPR 1 Fr. Anchorage, Alaska (Bartlett HS)
McCormick Danielle Danielle McCormick

Danielle McCormick

MDIS 7 Sr. Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Ries Marie Marie Ries

Marie Ries

SPR 5 Jr. Wenden, Germany


UAA TRACK & FIELD - 2019 Coaches

Michael Friess

Michael Friess
 - Assoc. Director of Athletics (Strength & Conditioning/Head XC & T&F Coach) 27 years

Ryan McWilliams

Ryan McWilliams
 - Associate Head Coach 6 years

Ray Shadowens

Ray Shadowens
 - Assistant Coach 1st Year

Tevin Gladden

Tevin Gladden
 - Graduate Assistant Coach 1st Year