stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS
BACK ROW (l-r): David Sramek, Justin Carrancho, Adam Commandeur, Michel Ramirez, Kaleb Korta, Darrion Gray, Nicholas Taylor, Joe Day, Travis Turner, Brian Durr, Tevin Gladden, Grant George, Liam Lindsay, Daniel Remington, Taylor Turney, Michlael Mendenhall, Edwin Kangogo, Dominic Notz, Christoph Sander, Eric Jones.
FRONT ROW (l-r): Zennah Jepchumba, Marie Ries, Dakayla Walters, Mary-Kathleen Cross, Alexia Blalock, Elena Cano, Karolin Anders, Hayley Bezanson, Tamara Perez, Jordyn Block, Yvonne Jeschke, D'Rhema Alston, Kimberly Coscia, Danielle McCormick, Vanessa Aniteye, Mariah Burroughs, Riley Burroughs, Lauren Cuddihy, Emmah Chelimo.
BACK ROW (l-r): David Sramek, Justin Carrancho, Adam Commandeur, Michel Ramirez, Kaleb Korta, Darrion Gray, Nicholas Taylor, Joe Day, Travis Turner, Brian Durr, Tevin Gladden, Grant George, Liam Lindsay, Daniel Remington, Taylor Turney, Michlael Mendenhall, Edwin Kangogo, Dominic Notz, Christoph Sander, Eric Jones. FRONT ROW (l-r): Zennah Jepchumba, Marie Ries, Dakayla Walters, Mary-Kathleen Cross, Alexia Blalock, Elena Cano, Karolin Anders, Hayley Bezanson, Tamara Perez, Jordyn Block, Yvonne Jeschke, D'Rhema Alston, Kimberly Coscia, Danielle McCormick, Vanessa Aniteye, Mariah Burroughs, Riley Burroughs, Lauren Cuddihy, Emmah Chelimo.
UAA TRACK & FIELD - 2017 Roster
Men
Position: Jumps
Year: So.
Hometown: Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Salinas, Calif. (Hartnell College) (Watsonville )
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Kapenguria, Kenya (Kaptabuk Boys Secondary)
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Comox, B.C. (Comox Valley HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Palmer, Alaska (Palmer HS)
Position: Middle Distance
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Bartlett HS)
Position: Throws
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Position: Jumps
Year: Sr.
Hometown: Fairbanks, Alaska (Lathrop HS)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Service HS)
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Kapsowar, Kenya (Ranger [Texas] College) (Tamik Boys High School)
Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Galena, AK (Galena High School)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Duncan, B.C. (Cowichan Secondary)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Kenmore, Wash. (Inglemoor HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Toronto, Ontario (St. Michael's College)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Juneau, Alaska (Juneau-Douglas HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Dettingen, Germany
Position: Sprints
Year: Fr.
Hometown: Eagle River, Alaska (Chugiak HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Salinas, Calif. (Hartnell JC)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Fairbanks, Alaska (West Valley High School)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya
Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Vienna, Austria
Position: Decathlon
Year: Fr.
Hometown: Klatovy, Czech Republic
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Victoria, B.C. (University of Victoria )
Position: Decathlon
Year: Sr.
Hometown: Stockton, Calif. (Bear Creek HS)
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Anchorage (Colorado School of Mines) (Service High School)
Women
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Position: Heptathlon
Year: Sr.
Hometown: Berlin, Germany (Werner-Seelenbinder )
Position: Sprints
Year: Fr.
Hometown: Norderstedt, Germany (Chugiak HS)
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Shawnigan Lake, B.C. (Frances Kelsey HS)
Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: Courtenay, BC (Mark Isfeld HS)
Position: Jumps/Sprints
Year: Sr.
Hometown: Honolulu, Hawaii (Pearl City HS)
Position: Middle Distance
Year: Fr.
Hometown: Palmer, Alaska (Colony High School)
Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Position: Middle Distance
Year: Fr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Position: Hurdles
Year: Fr.
Hometown: Alpine, Texas (Alpine HS)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Position: Middle Distance
Year: Fr.
Hometown: Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Cobble Hill, BC (Frances Kelsey Secondary)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Service High School)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Position: Heptathlon
Year: So.
Hometown: Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Kapkenda)
Position: Middle Distance
Year: So.
Hometown: Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Hendaye, France (Lycee Maurice Ravel)
Position: Sprints
Year: Fr.
Hometown: Wenden, Germany
Position: Throws
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Name Pos. Yr. Hometown (Prev School)
Men
Brake Christopher Christopher Brake JMP 3 So. Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Carrancho Justin Justin Carrancho DIS 5 Jr. Salinas, Calif. (Hartnell College) (Watsonville )
Cheseto Henry Henry Cheseto DIS 5 Jr. Kapenguria, Kenya (Kaptabuk Boys Secondary)
Commandeur Adam Adam Commandeur SPR 7 Sr. Comox, B.C. (Comox Valley HS)
Day Joe Joe Day DIS 7 Sr. Palmer, Alaska (Palmer HS)
Durr Brian Brian Durr MDIS 1 Fr. Anchorage, Alaska (Bartlett HS)
George Grant Grant George THR 5 Jr. Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Gladden Tevin Tevin Gladden JMP 7 Sr. Fairbanks, Alaska (Lathrop HS)
Gray Darrion Darrion Gray SPR 5 Jr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Jones Eric Eric Jones SPR 3 So. Anchorage, Alaska (Service HS)
Kangogo Edwin Edwin Kangogo DIS 5 Jr. Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Kipchumba Amos Amos Kipchumba DIS 1 Fr. Kapsowar, Kenya (Ranger [Texas] College) (Tamik Boys High School)
Korta Kaleb Kaleb Korta DIS 1 Fr. Galena, AK (Galena High School)
Lindsay Liam Liam Lindsay SPR 5 Jr. Duncan, B.C. (Cowichan Secondary)
Mendenhall Michael Michael Mendenhall DIS 7 Sr. Kenmore, Wash. (Inglemoor HS)
Messina Philip Philip Messina DIS 7 Sr. Toronto, Ontario (St. Michael's College)
Miller Jesse Jesse Miller DIS 7 Sr. Juneau, Alaska (Juneau-Douglas HS)
Notz Dominik Dominik Notz DIS 7 Sr. Dettingen, Germany
Pratt Dillon Dillon Pratt SPR 1 Fr. Eagle River, Alaska (Chugiak HS)
Ramirez Michel Michel Ramirez DIS 7 Sr. Salinas, Calif. (Hartnell JC)
Remington Daniel Daniel Remington SPR 3 So. Fairbanks, Alaska (West Valley High School)
Samoei Victor Victor Samoei DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya
Sander Christoph Christoph Sander DIS 1 Fr. Vienna, Austria
Sramek David David Sramek DEC 1 Fr. Klatovy, Czech Republic
Taylor Nicholas Nicholas Taylor SPR 3 So. Victoria, B.C. (University of Victoria )
Turner Travis Travis Turner DEC 7 Sr. Stockton, Calif. (Bear Creek HS)
Turney Taylor Taylor Turney DIS 5 Jr. Anchorage (Colorado School of Mines) (Service High School)
Women
Alston D'Rhema D'Rhema Alston SPR 3 So. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Anders Karolin Karolin Anders HEP 7 Sr. Berlin, Germany (Werner-Seelenbinder )
Aniteye Vanessa Vanessa Aniteye SPR 1 Fr. Norderstedt, Germany (Chugiak HS)
Ashcroft Jamie Jamie Ashcroft SPR 7 Sr. Shawnigan Lake, B.C. (Frances Kelsey HS)
Bezanson Hayley Hayley Bezanson MDIS 7 Sr. Courtenay, BC (Mark Isfeld HS)
Blalock Alexia Alexia Blalock JMP/SPR 7 Sr. Honolulu, Hawaii (Pearl City HS)
Block Jordyn Jordyn Block MDIS 1 Fr. Palmer, Alaska (Colony High School)
Burroughs Mariah Mariah Burroughs MDIS 5 Jr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Burroughs Riley Riley Burroughs MDIS 1 Fr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Cano Elena Elena Cano HUR 1 Fr. Alpine, Texas (Alpine HS)
Chelimo Emmah Emmah Chelimo DIS 3 So. Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Coscia Kimberly Kimberly Coscia MDIS 1 Fr. Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Cross Mary-Kathleen Mary-Kathleen Cross SPR 7 Sr. Cobble Hill, BC (Frances Kelsey Secondary)
Cuddihy Lauren Lauren Cuddihy SPR 3 So. Anchorage, Alaska (Service High School)
Jepchumba Zennah Zennah Jepchumba DIS 3 So. Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Jeschke Yvonne Yvonne Jeschke HEP 3 So. Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Kurgat Caroline Caroline Kurgat DIS 5 Jr. Eldoret, Kenya (Kapkenda)
McCormick Danielle Danielle McCormick MDIS 3 So. Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Perez Tamara Tamara Perez MDIS 5 Jr. Hendaye, France (Lycee Maurice Ravel)
Ries Marie Marie Ries SPR 1 Fr. Wenden, Germany
Walters Dakayla Dakayla Walters THR 5 Jr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
UAA TRACK & FIELD - 2017 Coaches
 - Assoc. Director of Athletics (Strength & Conditioning/Head XC & T&F Coach) 26 years
 - Associate Head Coach 5 years
 - Assistant Coach 2 years
 - Assistant Coach 9 years