stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS

UAA Athletics Page

UAA TRACK & FIELD - 2020 Roster

UAA TRACK & FIELD - 2020 Players

Men

Christopher Brake

'"
Position: Jumps
Year: Sr.
Hometown: Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)

Daryl Bushnell

'"
Position: Jumps/Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska

Enrique Campbell

6'1"
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: St. Catherine, Jamaica

Declan Dammeyer

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (West Anchorage HS)

Brock Helvey

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)

Oshane Hylton

'"
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Orange Bay, Jamaica (Lincoln (Mo.) University)

Faisal Ibrahim

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (East HS)

Joshua Jackman

'"
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Kenai, Alaska (Kenai Central)

Drew Johnson

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Littleton, Colo. (Chatfield HS)

Titus Kangogo

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya (Tambach HS)

Felix Kemboi

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Eldoret, Kenya

Wesley Kirui

'"
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Nakuru, Kenya (Hampton)

Nickson Koech

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Kapsabet, Kenya

Kaleb Korta

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Galena, Alaska (Galena HS)

Jacob Moos

'"
Position: Distance
Year: Fr.
Hometown: Galena, Alaska (Sidney C. Huntington HS)

Brandon Nicholson

'"
Position: Jumps
Year: Jr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Colony HS)

Eduardo Orozco

'"
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: King City, Calif. (Hartnell College)

Jorge Sanchez

'"
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Salinas, California (Hartnell Junior College)

David Sramek

'"
Position: Decathlon
Year: Jr.
Hometown: Klatovy, Czech Republic
Women

Tylantiss Atlas

'"
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Dallas, Texas (Lancaster)

Riley Burroughs

'"
Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)

Elena Cano

'"
Position: Hurdles
Year: Sr.
Hometown: Alpine, Texas (Alpine HS)

Emmah Chelimo

'"
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)

Theresa Cronin

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)

Ruth Cvancara

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)

Grace Gannon

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)

Arielle Himelbloom

'"
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Kodiak, Alaska (Kodiak HS)

Zennah Jepchumba

'"
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)

Nancy Jeptoo

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya (St. Josephs Chepterit)

Yvonne Jeschke

'"
Position: Heptathlon
Year: Gr.
Hometown: Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)

Chrisalyn Johnson

'"
Position: Jumps
Year: Sr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)

Joan Kipsanai

'"
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya

Kate Kirby

'"
Position: Jumps/Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (West HS)

Mikayla Mader

'"
Position: Jumps/Sprints
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Bartlett HS)

Marie Ries

'"
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Wenden, Germany
Name Pos. Ht. Yr. Hometown (Prev School)
Men
Brake Christopher Christopher Brake

Christopher Brake

JMP - 7 Sr. Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Bushnell Daryl Daryl Bushnell

Daryl Bushnell

JMP/SPR - 3 So. Anchorage, Alaska
Campbell Enrique Enrique Campbell

Enrique Campbell

SPR 6-1 3 So. St. Catherine, Jamaica
Dammeyer Declan Declan Dammeyer

Declan Dammeyer

DIS - 3 So. Anchorage, Alaska (West Anchorage HS)
Helvey Brock Brock Helvey

Brock Helvey

DIS - 3 So. Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)
Hylton Oshane Oshane Hylton

Oshane Hylton

SPR - 7 Sr. Orange Bay, Jamaica (Lincoln (Mo.) University)
Ibrahim Faisal Faisal Ibrahim

Faisal Ibrahim

DIS - 3 So. Anchorage, Alaska (East HS)
Jackman Joshua Joshua Jackman

Joshua Jackman

SPR - 5 Jr. Kenai, Alaska (Kenai Central)
Johnson Drew Drew Johnson

Drew Johnson

DIS - 3 So. Littleton, Colo. (Chatfield HS)
Kangogo Titus Titus Kangogo

Titus Kangogo

DIS - 3 So. Eldoret, Kenya (Tambach HS)
Kemboi Felix Felix Kemboi

Felix Kemboi

DIS - 5 Jr. Eldoret, Kenya
Kirui Wesley Wesley Kirui

Wesley Kirui

DIS - 7 Sr. Nakuru, Kenya (Hampton)
Koech Nickson Nickson Koech

Nickson Koech

DIS - 5 Jr. Kapsabet, Kenya
Korta Kaleb Kaleb Korta

Kaleb Korta

DIS - 5 Jr. Galena, Alaska (Galena HS)
Moos Jacob Jacob Moos

Jacob Moos

DIS - 1 Fr. Galena, Alaska (Sidney C. Huntington HS)
Nicholson Brandon Brandon Nicholson

Brandon Nicholson

JMP - 5 Jr. Wasilla, Alaska (Colony HS)
Orozco Eduardo Eduardo Orozco

Eduardo Orozco

SPR - 7 Sr. King City, Calif. (Hartnell College)
Sanchez Jorge Jorge Sanchez

Jorge Sanchez

DIS - 7 Sr. Salinas, California (Hartnell Junior College)
Sramek David David Sramek

David Sramek

DEC - 5 Jr. Klatovy, Czech Republic
Women
Atlas Tylantiss Tylantiss Atlas

Tylantiss Atlas

SPR - 3 So. Dallas, Texas (Lancaster)
Burroughs Riley Riley Burroughs

Riley Burroughs

MDIS - 7 Sr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Cano Elena Elena Cano

Elena Cano

HUR - 7 Sr. Alpine, Texas (Alpine HS)
Chelimo Emmah Emmah Chelimo

Emmah Chelimo

DIS - 7 Sr. Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Cronin Theresa Theresa Cronin

Theresa Cronin

DIS - 3 So. Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)
Cvancara Ruth Ruth Cvancara

Ruth Cvancara

DIS - 5 Jr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Gannon Grace Grace Gannon

Grace Gannon

DIS - 5 Jr. Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Himelbloom Arielle Arielle Himelbloom

Arielle Himelbloom

DIS - 5 Jr. Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Jepchumba Zennah Zennah Jepchumba

Zennah Jepchumba

DIS - 7 Sr. Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Jeptoo Nancy Nancy Jeptoo

Nancy Jeptoo

DIS - 3 So. Eldoret, Kenya (St. Josephs Chepterit)
Jeschke Yvonne Yvonne Jeschke

Yvonne Jeschke

HEP - 9 Gr. Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Johnson Chrisalyn Chrisalyn Johnson

Chrisalyn Johnson

JMP - 7 Sr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Kipsanai Joan Joan Kipsanai

Joan Kipsanai

DIS - 3 So. Eldoret, Kenya
Kirby Kate Kate Kirby

Kate Kirby

JMP/SPR - 3 So. Anchorage, Alaska (West HS)
Mader Mikayla Mikayla Mader

Mikayla Mader

JMP/SPR - 3 So. Anchorage, Alaska (Bartlett HS)
Ries Marie Marie Ries

Marie Ries

SPR - 7 Sr. Wenden, Germany


UAA TRACK & FIELD - 2020 Coaches

Ryan McWilliams

Ryan McWilliams
 - Associate Head Coach 6 years

Ray Shadowens

Ray Shadowens
 - Assistant Coach 1st Year

Tevin Gladden

Tevin Gladden
 - Graduate Assistant Coach 1st Year