stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS
UAA CROSS COUNTRY - 2018 Roster
Men
Position: Men
Year: Fr.
Hometown: Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)
Position: Men
Year: Fr.
Hometown: Littleton, Colo. (Chatfield HS)
Position: Men
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya
Position: Men
Year: So.
Hometown: Kapsabet, Kenya
Position: Men
Year: Jr.
Hometown: Galena, Alaska (Galena HS)
Position: Men
Year: Fr.
Hometown: Galena, Alaska (Galena HS)
Position: Men
Year: Sr.
Hometown: Salinas, California (Hartnell Junior College)
Women
Position: Women
Year: Jr.
Hometown: Palmer, Alaska (Colony HS)
Position: Women
Year: Jr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Position: Women
Year: Jr.
Hometown: Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Position: Women
Year: Sr.
Hometown: Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Position: Women
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Position: Women
Year: Fr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Position: Women
Year: Fr.
Hometown: Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Position: Women
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Position: Women
Year: Sr.
Hometown: Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Position: Women
Year: So.
Hometown: Thermopolis, Wyoming (Thermopolis HS)
Name Pos. Yr. Hometown (Prev School)
Men
Helvey Brock Brock Helvey M 1 Fr. Castle Rock, Colo. (Douglas County HS)
Johnson Drew Drew Johnson M 1 Fr. Littleton, Colo. (Chatfield HS)
Kemboi Felix Felix Kemboi M 3 So. Eldoret, Kenya
Koech Nickson Nickson Koech M 3 So. Kapsabet, Kenya
Korta Kaleb Kaleb Korta M 5 Jr. Galena, Alaska (Galena HS)
Moos Jacob Jacob Moos M 1 Fr. Galena, Alaska (Galena HS)
Sanchez Jorge Jorge Sanchez M 7 Sr. Salinas, California (Hartnell Junior College)
Women
Block Jordyn Jordyn Block W 5 Jr. Palmer, Alaska (Colony HS)
Burroughs Riley Riley Burroughs W 5 Jr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Chelimo Emmah Emmah Chelimo W 5 Jr. Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Coscia Kimberly Kimberly Coscia W 7 Sr. Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Cvancara Ruth Ruth Cvancara W 1 Fr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Gannon Grace Grace Gannon W 1 Fr. Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Himelbloom Arielle Arielle Himelbloom W 1 Fr. Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Jepchumba Zennah Zennah Jepchumba W 7 Sr. Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
McCormick Danielle Danielle McCormick W 7 Sr. Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Ward Jules Jules Ward W 3 So. Thermopolis, Wyoming (Thermopolis HS)
UAA CROSS COUNTRY - 2018 Coaches
 - Assoc. Director of Athletics (Strength & Conditioning/Head XC & T&F Coach) 28 years
 - Associate Head Coach 10 years
 - Assistant Coach 7 years