stop
OFFICIAL SITE OF
SEAWOLF ATHLETICS
UAA TRACK & FIELD - 2019 Roster
Men
Position: Jumps
Year: Jr.
Hometown: Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Litein, Kenya (Kapsogut HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Kapenguria, Kenya (Kaptabuk Boys Secondary)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Orange Bay, Jamaica (Lincoln Univ. of Missouri)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Kenai, Alaska (Kenai Central)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Service HS)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Eldoret, Kenya
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Kapsabet, Kenya
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Galena, Alaska (Galena HS)
Position: Jumps
Year: So.
Hometown: Wasilla, Alaska (Colony HS)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: King City, Calif. (Hartnell College)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Eagle River, Alaska (Chugiak HS)
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Fairbanks, Alaska (West Valley High School)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Salinas, California (Hartnell Junior College)
Position: Decathlon
Year: So.
Hometown: Klatovy, Czech Republic
Women
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Norderstedt, Germany (Chugiak HS)
Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Position: Hurdles
Year: Jr.
Hometown: Alpine, Texas (Alpine HS)
Position: Distance
Year: Jr.
Hometown: Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Position: Middle Distance
Year: Jr.
Hometown: Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Position: Sprints
Year: Sr.
Hometown: Anchorage, Alaska (Service High School)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Position: Sprints
Year: So.
Hometown: Chugiak, Alaska (Chugiak High School )
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Position: Distance
Year: So.
Hometown: Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Position: Heptathlon
Year: Sr.
Hometown: Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: St. Michael, Barbados
Position: Distance
Year: Sr.
Hometown: Eldoret, Kenya (Kapkenda)
Position: Middle Distance
Year: Sr.
Hometown: Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Position: Sprints
Year: Jr.
Hometown: Wenden, Germany
Name Pos. Yr. Hometown (Prev School)
Men
Brake Christopher Christopher Brake JMP 5 Jr. Nelson, New Zealand (Tapawera Area School)
Cheruiyot Robert Robert Cheruiyot DIS 3 So. Litein, Kenya (Kapsogut HS)
Cheseto Henry Henry Cheseto DIS 7 Sr. Kapenguria, Kenya (Kaptabuk Boys Secondary)
Hylton Oshane Oshane Hylton SPR 5 Jr. Orange Bay, Jamaica (Lincoln Univ. of Missouri)
Jackman Joshua Joshua Jackman SPR 3 So. Kenai, Alaska (Kenai Central)
Jones Eric Eric Jones SPR 5 Jr. Anchorage, Alaska (Service HS)
Kemboi Felix Felix Kemboi DIS 3 So. Eldoret, Kenya
Koech Nickson Nickson Koech DIS 3 So. Kapsabet, Kenya
Korta Kaleb Kaleb Korta DIS 5 Jr. Galena, Alaska (Galena HS)
Nicholson Brandon Brandon Nicholson JMP 3 So. Wasilla, Alaska (Colony HS)
Orozco Eduardo Eduardo Orozco SPR 5 Jr. King City, Calif. (Hartnell College)
Pratt Dillon Dillon Pratt SPR 3 So. Eagle River, Alaska (Chugiak HS)
Remington Daniel Daniel Remington SPR 7 Sr. Fairbanks, Alaska (West Valley High School)
Sanchez Jorge Jorge Sanchez DIS 7 Sr. Salinas, California (Hartnell Junior College)
Sramek David David Sramek DEC 3 So. Klatovy, Czech Republic
Women
Alston D'Rhema D'Rhema Alston SPR 7 Sr. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Aniteye Vanessa Vanessa Aniteye SPR 5 Jr. Norderstedt, Germany (Chugiak HS)
Burroughs Riley Riley Burroughs MDIS 5 Jr. Wasilla, Alaska (Wasilla HS)
Cano Elena Elena Cano HUR 5 Jr. Alpine, Texas (Alpine HS)
Chelimo Emmah Emmah Chelimo DIS 5 Jr. Iten, Kenya (Nyack College) (AIC Girls Secondary School Kessup)
Coscia Kimberly Kimberly Coscia MDIS 5 Jr. Torrance, Calif. (South Torrance HS)
Cuddihy Lauren Lauren Cuddihy SPR 7 Sr. Anchorage, Alaska (Service High School)
Cvancara Ruth Ruth Cvancara DIS 3 So. Anchorage, Alaska (Dimond HS)
Davis Ariana Ariana Davis SPR 3 So. Chugiak, Alaska (Chugiak High School )
Gannon Grace Grace Gannon DIS 3 So. Anchorage, Alaska (Grace Christian HS)
Himelbloom Arielle Arielle Himelbloom DIS 3 So. Kodiak, Alaska (Kodiak HS)
Jepchumba Zennah Zennah Jepchumba DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya (Legebet Secondary School)
Jeschke Yvonne Yvonne Jeschke HEP 7 Sr. Au am Rhein, Germany (Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium)
Knight Yemi Yemi Knight MDIS 7 Sr. St. Michael, Barbados
Kurgat Caroline Caroline Kurgat DIS 7 Sr. Eldoret, Kenya (Kapkenda)
McCormick Danielle Danielle McCormick MDIS 7 Sr. Soldotna, Alaska (Soldotna HS)
Ries Marie Marie Ries SPR 5 Jr. Wenden, Germany
UAA TRACK & FIELD - 2019 Coaches
 - Assoc. Director of Athletics (Strength & Conditioning/Head XC & T&F Coach) 27 years
 - Associate Head Coach 6 years